Během prázdnin zemřelo na silnicích podle předběžných statistik 141 lidí

Za období letních prázdnin zemřelo na českých silnicích podle předběžného vyhodnocení dopravní policie 141 lidí. Letošní červenec a srpen si vyžádal o tři oběti více než loňský rok. Novinářům to řekl šéf dopravní policie Leoš Tržil s tím, že přesná čísla by měla být známa do konce týdne.

Podle něho zahynulo o šest více cyklistů, někteří ale ne při střetu s vozidlem. Smrtelné následky mělo například spadnutí z kola bez helmy či nezvládnutí řízení bicyklu. Jezdec skončil při jízdě z kopce v příkopu, na následky zranění zemřel. Poměrně výrazný pokles naopak zaznamenali policisté v počtu těžce raněných, kterých bylo letos téměř o 100 méně.

Mezi nejhorší prázdninové nehody se zařadila kolize, která se stala 13. srpna u Klášterce nad Ohří. Zemřeli při ní čtyři mladí lidé z Karlovarska. Jeli ve Fordu Fiesta, jeho řidič zřejmě nedal přednost při nájezdu na hlavní silnici. Tři lidé pak zahynuli o týden později při srážce osobního vozidla s nákladním mezi Velešínem a Netřebicemi na Českokrumlovsku. Zdaleka nejtragičtějším dnem prázdnin i celého letošního roku se stala neděle 19. srpna, která si vyžádala deset lidských životů.
 
"Typická prázdninová nehoda je vjetí do protisměru, aniž by se vědělo proč," uvedl šéf dopravní policie. Mezi další příčiny smrtelných patřilo také nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky či nepoužití pásů. Na to, zda se řidiči i spolujezdci poutají, se chtějí policisté v rámci dopravně bezpečnostní akce v nejbližší době zaměřit.
 
zdroj: ČTK