ANO nesouhlasí se služebním zákonem navrženým ČSSD

Poslanci ANO nesouhlasí s návrhem služebního zákona, jehož finální podobu připravil šéf legislativní rady Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle místopředsedy klubu ANO Radka Vondráčka návrh neodpovídá předchozím dohodám a koalice tím ztrácí několik měsíců práce. Řekl to dnes novinářům. Návrh služebního zákona odmítají i lidovci. Podle místopředsedy Jana Bartoška je paragrafové znění "zcela špatně". Dienstbier prý přijal jen dvě ze sta připomínek. Zástupci koalice budou dnes odpoledne o finální podobě zákona znovu debatovat. 

"Vadí nám, že se vracíme zpět. Chceme transparentní jednoduchý systém. To, co nám bylo předloženo, je v rozporu s tím, co jsme chtěli," řekl Vondráček. Místopředseda klubu, který se vyjednávání o služebním zákonu účastní, kritizuje mimo jiné navržený systém čekatelství a výběrových řízení. Podle něj by také návrh koncentroval moc v rukou jednoho úředníka. 
    
Podle Vondráčka mají připomínky, která k návrhu připravili, asi 24 stran. Námitky měli i lidovci. "Z té stovky, co jsme poslali, tak asi jenom dvě připomínky tam akceptovali," připojil se Bartošek. Podle Bartoška se dnes koalice bude muset znovu bavit o celkové koncepci. "Protože tak, jak je to paragrafové znění, tak my ho vnímáme jako zcela špatně. Tohle si skutečně nedokážu představit, že by to fungovalo," poznamenal Bartošek. 
    
ČSSD doufá, že konečný text normy bude hotov ještě v dubnu. V květnu by se pak zákonem, který má vést k odpolitizování státní správy, měly zabývat sněmovní výbory a v červnu plénum dolní komory.
    
Návrh, který předložil Dienstbier, počítal s tím, že by generální ředitel pro státní správu i jeho zástupce byli vybíráni na sedmileté období a jejich nástupci by mohli vzejít pouze z úzkého okruhu státních tajemníků na ministerstvech. Tyto tajemníky by přitom vybírala komise, jejíž tři členy by jmenoval generální ředitel a jen jednoho příslušný ministr. 
 
zdroj: ČTK