Světozor zaplaví španělská filmová vlna - začíná festival La Película

Již v úterý ovládnou sály kina Světozor dvě desítky filmů, které alespoň na chvíli přinesou do zimní Prahy vášnivou a temperamentní atmosféru Iberského poloostrova.

Ve dnech od 15. do 20. února zde proběhne již 6. ročník festivalu španělských filmů La Película; kromě tradičního kina Světozor se letos část přehlídky uskuteční také v prostorách Institutu Cervantes, který návštěvníkům umožní zhlédnout vybrané snímky bezplatně. 21. února se reprezentativní část festivalové výpravy přesune do brněnského kina Art, kde setrvá až do 27. února.

Dramaturgie opět sází na žánrovou pestrost, k vidění budou thrillery, historická dramata, romantické komedie, stejně jako umělecké snímky či dokumentární tvorba. Většina snímků se navíc pyšní prestižními cenami ze španělských národních i mezinárodních filmových přehlídek. Komplexní pohled na španělskou kinematografii pak dokreslí unikátní průřezový cyklus tzv. býčích filmů, které budou v takto uceleném pásmu u nás představeny poprvé.

Slavnostní úvodní projekce, která v úterý 15. února odstartuje celý festival, bude patřit historickému dramatu Tmavý chléb. Snímek, který ovládl letošní nominace na španělské výroční ceny Goya (odnesl si celkem 14 nominací) přináší temný pohled na poválečný katalánský odboj očima dítěte. Slavnostního zahájení se osobně zúčastní režisér Agustí Villaronga, který je kromě zmiňovaného dramatu podepsaný například pod snímkem Moře (El Mar), který je také součástí letošního programu La Películy, nebo pod cenami ověnčeným filmem Měsíční dítě (El niño de la luna). Společně s režisérem snímek uvede i kameraman filmu Antonio Riestra, jenž stál za kamerou například u českých snímků Lidice či Normal.

Vstupenky na pražskou část festivalu je možné zakoupit v kině Světozor a pro brněnský díl přehlídky v kině Art. Program festivalu, podrobné informace o jednotlivých snímcích a rezervace vstupenek na www.lapelicula.cz.

Dalším snímkem, který by rozhodně neměl uniknout pozornosti filmových nadšenců, je strhující thriller z dílny španělského režiséra Rodriga Cortése – Pohřbený. Příběh muže uvězněného pod zemí, kde má k dispozici pouze mobilní telefon a pár dalších věcí, je natočen velmi sugestivním a napínavým způsobem s místy až dokumentární přesností. Vynikající představitel ústřední role, slavný hollywoodský herec Ryan Reynolds, svým výkonem dokáže hodinu a půl udržet tempo i pozornost diváka.

Kromě zahajovacího snímku nabídne ohlednutí do historie katalánského odboje také drama Caracremada, neboli Spálená tvář, vyprávějící příběh Ramóna Vily Capdevily, jednoho z posledních partyzánů neúnavně bojujících proti frankistickému režimu.

Skutečné události a lidské osudy byly inspirací hned dvěma uváděným snímkům. Životním peripetiím nejslavnějšího španělského komiksového autora Manuela Vázqueze se věnuje snímek Velký Vázquez. Prolínání animace s hrou živých herců navíc dodává celému filmu pohádkově-poetickou atmosféru. Příběh prvního Evropana s Downovým syndromem, který vystudoval univerzitu, přinese divákům snímek Já taky.

Nový neotřelý pohled na téma božího předurčení nabídne film režiséra Ardána Aliaga Stigmata. Netradiční je svým zpracováním také snímek Robinson. Robinson je ilegální přistěhovalec z Afriky, který jako mnoho jiných doufá v lepší budoucnost v Evropě. Ačkoliv se příběh může zpočátku jevit jako sociální a ekonomická kronika evropských problémů s přistěhovalci, díky magickému nádechu některých zvratů je brzy jasné, že se jedná spíše o poeticko-symbolické vyprávění nesené uhrančivými obrazy. 

Komediální tvorbu reprezentuje tentokrát režisér Miguel Albadalejo a jeho snímek Zrozeny, aby trpěly, potvrzující známou pravdu, že cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly.

Speciální část programu je věnována již zmiňovaným býčím filmům. „Šestice filmů s tématikou býčích zápasů a koridy - od nejstaršího snímku z roku 1917 až po relativní novinku z roku 2008 - představí šest rozličných pohledů na tento svébytný žánr španělské kinematografie,“ vysvětluje dramaturg festivalu David Čeněk.